Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów
MAC/SKWP, WYDANIE 1, WARSZAWA 2017
Na kształtowanie kosztów wytworzenia produktów ma wpływ wiele czynników. Określone sytuacje produkcyjne i organizacyjne oraz względy ekonomiczne uzasadniają obserwację kosztów w znacznie szerszym zakresie niż tylko na poziomie produktów. Celem publikacji jest uświadomienie skutków braku prawidłowej informacji o kosztach wytworzenia produktów, w tym pozornych korzyści nieprowadzenia rachunku kosztów.
W niniejszej książce przedstawiono na przykładach sytuacje, gdy jest wytwarzana jednorodna produkcja i są świadczone usługi o jednakowym zakresie wykonywanych prac, oraz sytuacje, gdy wytwarza się różne produkty i zróżnicowane usługi. Omówiono m.in. elementy składowe kosztu wytworzenia produktu, koncepcję pomiaru niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i wpływu tej kategorii na wycenę produktów. Zwrócono uwagę na zależności między metodami ustalania zdolności produkcyjnych a warunkami techniczno-organizacyjnymi produkcji, a także przedstawiono kalkulację kosztu wytworzenia produktów, przy zastosowaniu różnych rozwiązań rachunku kosztów i przy uwzględnianiu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Z publikacji można dowiedzieć się o konsekwencjach stosowania uproszczeń wynikających z przepisów art. 28 ust. 3, 4 i 4a oraz art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.
Opracowanie przygotowano głównie na potrzeby obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów, ale będzie także bardzo przydatne dla księgowych, dyrektorów finansowych, kandydatów na biegłych rewidentów i wszystkich pasjonatów rachunkowości.
/upload/2017/08/koszt-wytworzenia-jako-podstawa-wyceny-produktow.jpg